Loading nanoRep
לאתר משרד החקלאות לדף הבית
 
 
 
מניעה, פיקוח וביעור מחלות בעלי חיים ומחלות זואונוטיות (המועברות לאדם)
הפה והטלפיים
הפה והטלפיים

מחלת הפה והטלפיים (Foot and Mouth) הינה מחלה נגיפית מדבקת ביותר הפוגעת בעיקר בבעלי חיים מעלי גרה ומפרסי פרסה (בקר, צאן, חזירים, גמלים, צבאים ועוד).
המחלה נחשבת לראשונה בחשיבותה למשק החי החקלאי. השלכותיה משפיעות באופן ישיר על משק החי הנפגע, ובעקיפין על כל המשקים ותעשיית החלב והבשר באזור (בעקבות הסגרים). כפועל יוצא מכך - להדבקות במחלה השלכות כלכליות נרחבות על כלל הסחר והיצוא החקלאי האזורי.

כחול-הלשון
כחול-הלשון

מחלת כחול הלשון (Blue Tongue) היא מחלה וירלית של כבשים ומעלי גירה אחרים הנגרמת על ידי נגיף ארבו (Orbivirus ממשפחת ה- Reoviridae) המועברת על ידי חרקים מסוגים שונים ובמיוחד יבחושים - בישראל המעביר הוא היבחוש Culicoides imicola. בעולם ידועים כיום 25 טיפוסים סרולוגיים שונים של נגיף כחל"ש, ובישראל ידועים 9 טיפוסים של הנגיף בלבד.

כלבת
כלבת

מחלת הכלבת (Rabies) ידועה ונפוצה בכל חלקי העולם מאז שחר ההיסטוריה האנושית. המחלה הינה חשוכת מרפא ונגרמת על ידי נגיף. מרגע הופעת סימנים קליניים ראשונים בבעל החיים אין אפשרות להצילו והמוות הינו וודאי ומוחלט. נגיף הכלבת פוגע בכל היונקים, ומועבר ברוק, בעיקר על ידי נשיכה.
את המחלה ניתן למנוע בבבעלי חיים על ידי חיסון הניתן מבעוד מועד, ובבני אדם באמצעות חיסון לאחר חשיפה לנגיף.

ישראל והמדינות השכנות נגועות במחלת הכלבת. אי לכך, מדי שנה ישנו צורך לטפל בכמאות אנשים אשר ננשכו או נחשפו למגע עם בעלי חיים נגועים או חשודים כנגועים במחלת הכלבת.

ניוקסל
ניוקסל

ניוקסל (Newcastle) הינה מחלה הפוגעת בעופות. מחלת הניוקסל מפוקחת על ידי הארגונים הבין לאומיים FAO ו- OIE- ומחייבת דיווח מהרשויות על כל אירוע של התפרצות אזורית.
למחלת הניוקסל משמעות רבה למשק החי מאחר והיא גורמת לתחלואה ותמותה בעופות, והשלכותיה כוללות, בין היתר, הסגרים בין לאומיים והפסקה זמנית מוחלטת של קליטת מוצרי עוף מהמשק / המדינה בה נמצאו עופות נגועים.
לעיתים נדירות, באנשים הבאים במגע קרוב עם עופות נגועים, הנגיף יכול לגרום לדלקות עיניים קלות למספר ימים.

סקרייפי
סקרייפי

סקרייפי (Scrapie) היא מחלה עצבית-ניוונית מדבקת בכבשים ועיזים, המאופיינת בשינויים ספוגיים במערכת העצבים המרכזית של בעלי החיים וגורמת בסופו של דבר למוות. המחלה מוכרת בעולם מעל מאתיים וחמישים שנה.

ספגת המוח בבקר
ספגת המוח בבקר

מחלת ספגת המוח בבקר (Bovine Spongiform Encephalopathy), הידועה גם כמחלת 'הפרה המשוגעת', אובחנה לראשונה באנגליה בשנת 1986, ועד למחצית שנת 2002 נתגלתה ביותר מ- 180,000 פרות ברחבי העולם.
מחלת ספגת המוח משתייכת לקבוצת מחלות ספוגיות של המוח הפוגעת בבקר בבעלי חיים ומועברת גם לבני האדם, בהם היא באה לידי ביטוי במחלות כגון: קרויצפלד יעקב (CJD), סינדרום של גרשטמן-שטראוסלר (GSS) וקורו (Kuru).

קולי אנטרוטוקסיגני
קולי אנטרוטוקסיגני
קולי אנטרוטוקסיגני (ETEC) היא מחלה שילשולית הפוגעת בבני-בקר ומתבטאת בתופעות של הרעלה והתייבשות. מחולל המחלה הוא חיידק האקאט לו חשיבות גבוהה ביותר (במיוחד בעגלים צעירים). כאשר חיידק האקאט חודר למעי בן-בקר ב-24 השעות הראשונות לחייו, הוא יגרום כמעט בוודאות למותו זאת במידה והעגל איננו מחוסן.  
קטרת העור
קטרת העור

מחלת קטרת העור (Lumpy Skin Disease) אובחנה לראשונה בזמביה בשנת 1929. הנפגע העקרי מ-LSD הוא בני-בקר ובמיוחד בקר לחלב.
הדבקה במחלה מתבצעת לרוב באמצעות חרקים עוקצים, זבובים ויתושים. באזור העקוץ מופיעות על גבי עור בעל החיים תפיחות קשות המתפשטות לאזורים נרחבים עד שמכסים את שטח העור כולו. ביטויים נוספים של המחלה הם - פגיעה בפוריות, בייצור החלב, הבשר, כמו גם תמותת בעל החיים.

שפעת העופות
שפעת העופות

שפעת העופות (Avian Influenza) ידועה כנגיף הפוגע בבעלי כנף החל משנת 1901. בשנת 1955 זוהה זן ספציפי של נגיף השפעת כגורם למה שנקרא באותם ימים 'קדחת העופות'. מאז נמצא שנגיפי שפעת העופות יכולים לגרום לתחלואה ותמותת עופות בדרגות אלימות שונות.
בשנים האחרונות נתגלה שנגיפי שפעת העופות מסוגלים להדביק גם בני אדם - במישרין מבעלי כנף, אך אין הוכחה כי קיימת הדבקה ישירה מאדם לאדם. בני אדם חלו וחלקם אף מתו מהמחלה, בעיקר בדרום מזרח אסיה, אזור בו תרבות החיים המעורבת בין בני האדם ובעלי חיים תרמה לכך רבות.

מחלות דבורים
מחלות דבורים

מספר הכוורות בישראל לא השתנה משמעותית בעשור האחרון ומסתכם בכ- 100,000 כוורות. במועצת הדבש רשומים כ- 90,000 כוורות, 513 מגדלי דבורים וכ- 6,550 נקודות מרעה ונדידה. ייצור הדבש המקומי הסתכם בשנה זו בכ- 2,500 טון. כ- 80,000 כוורות שימשו, במשך השנה, בשרות האבקה.
להלן מידע אודות מחלות דבורים בשנת 2011

מחלות עופות
מחלות עופות
נתונים אודות אירועי התפרצויות מחלות עופות בישראל בשנת 2013
מחלות סוסים
מחלות סוסים
נתונים אודות אירועי התפרצויות מחלות עופות בישראל בשנת 2013
מחלות צאן
מחלות צאן
נתונים אודות אירועי התפרצויות מחלות צאן בישראל בשנת 2013